SZC logo

Békéscsabai Szakképzési Centrum

OM kód: 203029/002 | 5600 Békéscsaba, Kazinczy u. 7.

Intézmény logo

Nemes Tihamér Technikum és Kollégium

HírekKözérdekű adatokKRÉTA
Széchenyi 2020

Felnőttek nappali rendszerű szakmai oktatása

A szakképzés lehetőséget biztosít a szakmát szerezni vágyó, vagy magukat átképezni kívánó felnőttek számára is.

Az első kettő, Szakmajegyzék szerinti szakma megszerzése az első szakmai vizsga befejezéséig, a második szakma esetén legfeljebb három tanéven keresztül az állam által, illetve az együttműködési megállapodással rendelkező fenntartó által fenntartott szakképző intézményben ingyenes.

A szakképzés új rendszerében megszűnt a nappali és esti munkarend eddigi éles elhatárolása, a felnőttek szakmai oktatása rugalmasan szervezhető. A huszonötödik életévét be nem töltött jelentkező választhat, hogy tanulmányait nappali rendszerben tanulói jogviszonyban, vagy munkavégzés mellett, felnőttképzési jogviszonyban kívánja folytatni. Ez azt jelenti, hogy akár második szakmáját is tanulhatja tanulói jogviszonyban. A huszonötödik életévüket betöltött személyek oktatása felnőttképzési jogviszonyban történik, akár nappali, akár nem nappali rendszerben tanulnak.

A korábbi tanulmányok, megszerzett ismeretek és gyakorlat beszámítható, a képzési idő a beszámítás alapján rövidülhet.

A szakképzés feladata, hogy széles ágazati-szakmai alaptudást és a foglalkoztatók által elvárt kompetenciákat adjon.

Miért jó felnőttként új szakmát tanulni?

Az élethosszig tartó tanulás jegyében lehetőség van arra, hogy munka és család mellett is átképezzék vagy továbbképezzék magukat az emberek. A szakképző intézménynek lehetősége van arra, hogy a képzésre jelentkezők előzetes tudását felmérje, korábban szerzett munkatapasztalatait figyelembe vegye. Ez által lényegesen hatékonyabb, differenciáltabb lehet a képzés, és a képzési idő is jelentősen lerövidülhet.

Technikum:

A technikum kizárólag szakmai vizsgára felkészítő képzéseire érettségi végzettséggel lehet jelentkezni. A képzési idő főszabály szerint 2 év, de a fent leírtak szerint rövidebb is lehet. A képzés ágazati alapoktatásból és szakirányú oktatásból áll. Utóbbi a képzésben részt vevőt foglalkoztató vállalatnál is történhet, munkaszerződése megfelelő módosításával. A szakmai vizsga sikeres teljesítésével államilag elismert szakképzettséget igazoló oklevelet szerezhet a tanuló, illetve a képzésben részt vevő.

Szakképző iskola:

A szakképző iskola kizárólag szakmai vizsgára felkészítő képzéseire azok jelentkezhetnek, akik legalább a középiskola tizedik évfolyamát elvégezték. A képzési idő főszabály szerint 2 év, de a fent leírtak tükrében rövidebb is lehet. A képzés ágazati alapoktatásból és szakirányú oktatásból áll. Utóbbi a képzésben részt vevőt foglalkoztató vállalatnál is történhet, munkaszerződése megfelelő módosításával. A szakmai vizsga sikeres teljesítésével államilag elismert szakképzettséget igazoló szakmai bizonyítvány szerezhető.


Szakmák

Gépgyártás-technológiai technikus

Gépészet


Tovább

Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus

Informatika és távközlés


Tovább

Közszolgálati technikus

Rendészet és közszolgálat


Tovább

Mechatronikai technikus

Specializált gép- és járműgyártás


Tovább

Szoftverfejlesztő és -tesztelő

Informatika és távközlés


Tovább

Gépészet ágazat

A technikai és technológiai fejlődés következtében egyre nagyobb számban van szükség jól képzett műszaki szakemberekre. A fejlődés mellett a különféle szakterületek specializálódása és új szakterületek kialakulása is megfigyelhető.
A műszaki terület szakmái esetén a képzés első részében közös műszaki alapozó oktatásban vesznek részt a tanulók. Ez átjárhatóságot biztosít a különböző szakmaterületek között.
A közös műszaki alapozás során a tanulók azokat az ismereteket sajátítják el, amelyek valamennyi műszaki szakmában azonosak és szükségesek. Az alapozás végén a tanulóknak lehetőségük nyílik a különböző szakirányok közötti választásra.
Az ágazat szakmái jó választást jelentenek mindazoknak, akiket vonz a magas szinten automatizált technológia, szeretnek szerelni, a szervezési feladatokat is szívesen végzik, akik szeretnek alkotni, szerszámokat használni.
Jó választás azoknak a fiataloknak is, akik nyitottak arra, hogy tanulmányaikat szakirányú felsőfokú intézményben folytassák.

Ágazaton belüli képzéseink:

  • Gépgyártás-technológiai technikus

Specializált gép- és jármugyártás ágazat

A technikai és technológiai fejlődés következtében egyre nagyobb számban van szükség jól képzett műszaki szakemberekre. A fejlődés mellett a különféle szakterületek specializálódása és új szakterületek kialakulása is megfigyelhető.
A szakmaterületet a magas szintű automatizáltság jellemzi, ennek köszönhetően az itt végzett fiatalok megalapozott tudással rendelkeznek az Ipar 4.0 gyártási rendszereihez.
A közös műszaki alapozás során a tanulók azokat az ismereteket sajátíthatják el, amelyek valamennyi műszaki szakmában azonosak. Az alapozás végén a tanulónak lehetősége nyílik a különböző szakmák, szakmairányok közötti választásra, ezzel is biztosítva az átjárhatóságot.
Az ágazat szakmái jó választás mindazoknak, akik érdeklődnek a gépjárművek iránt, szeretik a gépeket szerelni, javítani, működésüket megismerni, megérteni. Olyan szakmára vágynak, amellyel kiválóan el tudnak helyezkedni a munkaerőpiacon, valamint ami jó perspektívát és változatos feladatokat kínál. Remek választás azok számára is, akik nyitottak szakirányú felsőfokú tanulmányok folytatására.

Ágazaton belüli képzéseink:

  • Mechatronikai technikus

Informatika és távközlés ágazat

A szakmaterület az informatikai és infokommunikációs szakmákat foglalja magában. Rendkívül dinamikusan fejlődő területe az iparnak. Az ágazat az informatikai rendszer- és alkalmazásüzemeltetéstől, a hálózatépítésen át, a szoftverfejlesztésen és -tesztelésen túl, a távközlésig széles spektrumban kínál lehetőségeket a fiatalok számára, akik egyébként is nagyon nyitottak e terület felé.
Az informatika önálló tudományág, amely a különböző eszközökkel – de különösen a számítógéppel – megvalósított információkezeléssel, azaz az információ megszerzésével, gyűjtésével, feldolgozásával, tárolásával, sokszorosításával és továbbításával foglalkozik.
Duális képzés keretében a diákok/tanulók szakmai gyakorlatokon jól felszerelt műhelyekben, modern vállalati helyszíneken, munkavégzés közben korszerű eszközpark segítségével sajátíthatják el a magas szintű ismereteket.
Az ágazat szakmái jó választást jelentenek mindazoknak, akiket érdekel a digitális világ, a számítógép működése és rejtelmei, vagy a programozás és a telekommunikáció. Az itt végzett szakemberek könnyedén el tudnak helyezkedni, mivel keresettek a munkaerőpiacon.
Továbbtanulásukhoz jelen képzések biztos alapot adnak.

Ágazaton belüli képzéseink:

  • Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus
  • Szoftverfejleszto és- tesztelo technikus

Rendészet és közszolgálat ágazat

Az ágazat a magánbiztonsági, a rendészeti és a rendvédelmi szakmákat foglalja magába.
A közszolgálati (rendészeti, rendvédelmi, közigazgatási) ismeretekre épülő képzések az ágazat munkaerő-utánpótlását hivatottak biztosítani.
Az adott szakterület az érdeklődő, illetve elkötelezett fiatalokat neveli és oktatja.
A képzés során a közigazgatás, illetve a rendészet választható szakmairányoknak megfelelően a fiatalok megismerkednek a közszolgálati életpálya sajátosságaival és a leendő választott hivatás fontosabb szakmai elemeivel.
A képzési folyamat során a gyakorlati képzés keretében a tanulók megismerkedhetnek a büntetés-végrehajtás, a katasztrófavédelem-tűzoltóság, a rendőrség, valamint a kormányhivatalok tevékenységének legfontosabb elemeivel.

Ágazaton belüli képzéseink:

  • Közszolgálati technikus

Partnereink

SZC logo

Békéscsabai Szakképzési Centrum


Nemes Tihamér Technikum és Kollégium

5600 Békéscsaba, Kazinczy u. 7.

Telefon: +36 66/441-004

E-mail: nemes@bszc.hu

OM azonosító: 203029/002


2024Nemes Tihamér Technikum és Kollégium